úvod   obšťastník  články   zprávy  kalendář   historie   sponzoři dresy  kontakty facebook

Brno-Oslavany

  Nemám rád tydlety pěkný dny, když má být správný listopadový podzim. Jsou dušičky, ale počasí má Martinské léto. Ano tenhle pojem opravdu existuje. Tentokrát startujeme v Brně. Hádky o zdejší nádraží nás nezajímají, a padáme ven z města na jih. Soutok poetických řek S+S, nákupní centra, Rajhradský klášter. Brzdíme až u startovacího Dog a Duck. Nečekaně nastavuje laťku hodně vysoko. Těžko jsme se loučili. Dolnokounický klášter, takový moravský Panenský Týnec. V Týnci se nedostávalo peněz na dostavbu, na Kounici se podepsala nevítaná návštěva z Tábora. Noříme se do ostře zahloubeného údolí řeky Jihlavy, cyklostezka nás směruje na rušnou silnici, přesto volíme pěšinu podél řeky a děláme dobře. Zahrádkářská lobby má zřejmě silné páky. Ivančická občerstvovna, internetově zdánlivě nedobytná, přesto zvoníme. Zázrak, víla-uklízečka se nad námi smilovala. Pivovar, betonová moderna na břehu Jihlavy, ale pivo - palec vzhůru. Končíme v Oslavanech, spíme v Moravské Baště. Na pivo kvačíme do zámku, prý Zámecký pivovar. Přinejlepším 3-, raději utíkáme zpět pod ochranu Moravské Bašty.

Darkův raport na fb: Začal nám expediční prodloužený výlet kolmo z Brna po místních pivovarech. Dnešní první kratší 50 km etapa z Brna do Oslavan byla ve znamení teplého a hezkého počasí.


Oslavany-Brtnice

  Ráno koukám z okna, je tu podzim kamaráde. Včera ses naparoval a teď tu je v plný parádě. Včera ses naposledy svezl, když bylo hezky, teď to přepneme do jinýho módu, s tím nic nenaděláš, běží mi hlavou. Je to tady, asfaltová varianta bé, vytušila svoji šanci. Abych béčku nekřivdil, taky má pěkné cíle, Dalešická hráz, Dalešický pivovar, rodný domek Jana Kubiše, ale hlavně vyhřátá kamna v třebíčském pivovaru, která jsme sami přikrmovali. Že na nás příroda dnes kydala vodu, ihned zapomínáme. Spíme v penzionu Pod Skalou v Brtnici. A hospoda? Super čtyřka, jakých člověk už moc nenajde.

fb: Expediční jízda po pivovarech den druhý se nesla ve znamení deště a větru.  Od rána každý hledá v mobilu aplikaci, která by byla co nejpříznivější. Bohužel dnes se všechny vzácně shodují.  Dva členové expedice se rozhodují, dnešní etapu ruší a přesouvají se vlakem.  My po 10 km zjišťujeme, že žádné protidešťové oblečení nefunguje. Boty plné vody, rukavice můžeme ždímat. Přejíždíme 100 m vysokou sypanou hráz druhé největší přehrady v Evropě, Dalešické přehrady. Po 30 km se ohříváme v Dalešickém pivovaru a vstřebáváme vzpomínky na film Postřižiny. Vylézáme z tepla do vichru a deště a pokračujeme do Třebíče. Nádherné centrum, židovskou čtvrť a synagogu míjíme v rychlosti, nechce se nám zastavovat a tahat fotoaparáty zmrzlýma rukama. Vytopený Podklášterní pivovar nám poskytne zázemí a u kamen si sušíme svršky.  Pak už jen stoupání, déšť a protivítr. Sjezd dolů do Brtnice je ne za odměnu, 3 °C, opět vítr s vodou, a to už fakt bolí. V cíli čeká vytopený penzion, tak vše uzavíráme pozitivně.


Brtnice-Pacov

  Sluníčko nás opět rozpaluje do usměvava, takhle to holt na podzim chodí. Sice na sebe po ránu rveme spoustu hadrů, ale jsme v Brtnici a tady je krásně. Kostely, renesance, modré nebe či medvěd brtník na náměstí. Foto před radnicí a zahřívačka do kopce směr Třešť. Pivovárek v Uhřínově na třetím kilometru míjejí i ti nejotrlejší bez povšimnutí. Kraj pod Třemešníkem, zlaté listí i slunce, bezvětří. Pelhřimov, Čtyři lípy, jdeme do nich. Oběd, pivo slabší, snad ta neipa ušla. Knajpa v Nové Cerekvi tady mají Poutníka, taky z Pejřimova, řekl bych o čárku lepší. Večer v Pacovským pivovaru. Někdo jedenáctku, někdo Mlhu. Mlha, těžká práce. Hustá, že by se dala krájet. Až si člověk musí šmudlat brýle, aby něco viděl.

 

fb: Expediční výlet po pivovarech den třetí.  Po včerejší propršené etapě, dnes pravý opak. Jasno, modro a nejkrásnější trasa jen po lesních, polních a okresních silnicích, zalité sluncem. 80 km po Vysočině, kde není kousek rovinky.  Brtnice, Třešť, Pelhřimov a cíl Pacov.


Pacov-Říčany

  Pacovské ráno a furt dolů, až do Vožice. Slibovaný kafe zde není, ale slíbený Balík žene všechny dál. Vosná, sluníčko se klube, je tu krásně. Balík jedenáct, dvanáct. Palce letí vzhůru. Jen P si ještě protírá brýle. Konopiště a jeho potok určitě nedají někomu zapomenout, rozmazlená banda. Končíme tam, kde jsme loni začínali, v Říčanech. Nechci na to myslet, ale nejde to odehnat, nejlepší část sezony skončila. Teď budeme čekat půl roku, sice budeme jezdit, ale nebude to ono. Takhle to chodí.

 

fb: Expediční výlet po pivovarech den čtvrtý. Z Pacova vyrážíme za příjemné teploty 8 °C při zamračené obloze s předpovědí, že asi někde zmokneme. Přestože opouštíme Vysočinu, stále se pohybujeme kolem 600 m nad mořem. Sjezd do Mladé Vožice a následně k prvnímu rodinnému pivovaru Balík, nasvědčuje, že jízda s větrem v zádech bude utíkat. Svištělo to až na zámek Konopiště, za příjemné asistence výrazně teplého počasí a slunce.  Následovala pěší a terénní vložka podél potoka do Poříčí nad Sázavou. Pak už jen pěkná cesta krásnými cyklostezkami do pivovaru v Říčanech, kde končíme naši 300 km pouť od Brna. Navštíveno 11 malých či velkých pivovarů s prima partou lidí. Tak zase za rok!

https://www.rajce.idnes.cz/jipo/album/d1

Dosavadní historie Vlastivědných výletů:

rok km

trasa

Mp F Kf Dr Ď Bob T LOb KS JHr Ter VV K5 JTT PVo PŠt Mpt JPt DB JaM
2002 262 Týniště-Orlice-ŠU-UO x x                                    
2003 200 Brno-Polička-HK x x                                    
2004 289 Tišnov-Dukovany-Polnička-PA x x                                    
2005 305 BV-U.Brod-VS-OV x x                                    
2006 307 Tišnov-OL-VS-Dobratice u FM x x x                                  
2007 342 Choceň- Žamberk-OL-Vítkov-OV x x x x x x x x x                      
2008 355 PŘ-PV-Oslavany-Jihlava-Kácov x x x x x x x x                        
2009 210 Ostrov-SO-Stříbro-PŇ x x x x x x x x   x                    
2010 351 ŽR-Žebětín-KM-Rožnov-Studénka x   x x x x x x     x                  
2011 322 KT-Ž.Ruda-Vimperk-V.Brod-ČB x x   x x x x       x x                
2012 329 Choceň-SY-Rýmařov-JE-Zábřeh x x x x x           x x x              
2013 346 Zábřeh-Vísky-Slavkov-Ratíškovice-BV x x x x x             x x x            
2014 350 KH-Pacov-TŘ-Doubravník-HB x x x x x             x   x            
2015 295 UO-Branná-Opava-Ostravice-Hranice x x x   x x             x x x          
2016 320 Veselí-Popelín-Bítov-Hrotovice-Brno x x x   x                 x x x        
2017 315 HK-Olešnice-Ostružná-BR-OL x x   x x             x   x x x        
2018 250 Zábřeh-Neratov-Hořice-Poděbrady x x   x x             x   x x x x      
2019 268 Horažďovice-Kvilda-PT-TÁ x x x   x x       x   x x x x x   x    
2020                                                
2021 271 TÁ-Telč-ŽR-KO x x   x     x         x   x x x x x    
2022 222 Praha-Vlašim-Humpolec-KH x x         x               x       x  
2023 300 Brno-Oslavany-Brtnice-Pacov-Říčany x     x     x             x x x   x x x