úvod   obšťastník  články   zprávy  kalendář   historie   sponzoři dresy  kontakty facebook


Počasí navzdory, na Jizerskou 50 s kolem.
Nadšence v Bedřichově déšť neodradil

Jizerskou 50 běhá od roku 1978 a letos chtěl František Řebíček projet cílem již po 39. a v 73 letech naposledy. Extrémní obleva mu však poslední lauf vzala. Pořadatelé museli 57. ročník slavného závodu před týdnem zrušit. Ač od Litoměřic, na sever stejně vyrazil. S kolem. Zhruba dvě stovky lidí v Bedřichově uctily památku expedice Peru 1970.

Člen Klubu mistrů František Řebíček v Bedřichově, místo na lyžích s kolem.

Nebýt extrémně teplého počasí, tuhle neděli by mezi Libercem a Bedřichovem v Jizerských horách pendloval jeden autobus za druhým. Kyvadlová doprava by vozila běžkaře i fanoušky na nejslavnější český závod. Přestože pořadatelé museli kvůli nedostatku sněhu Memoriál expedice Peru 1970 již před týdnem zrušit, do horského střediska se dopoledne z Liberce šplhá nezvykle zaplněný autobus. Někdo má v ruce i lyže. S kolem se do vozu namáčkne i František Řebíček. „Jizerská 50 je moje srdeční záležitost,“ přiznává 73letý člen Klubu mistrů sdružující laufaře s alespoň třiceti odběhnutými padesátkami v Jizerských horách. Je z Brozan nad Ohří u Litoměřic, a aby stihl pietní akt konaný v Bedřichově na památku horolezců tragicky zemřelých v roce 1970 v Peru pod kamennou lavinou – jako memoriál této expedice se Jizerská 50 běhá –, vstávat musel v pět ráno. „Do Liberce jsem přijel vlakem. Na Jizerskou 50 jsem byl přihlášený už po 41., ale bohužel se neběží, tak se jedu se svými známými poklonit k pomníku. Mám tam sraz s dalším pravidelným účastníkem Bořkem Pohlem, vzali jsme si alespoň kola. Ale jelikož jsem už nestíhal, nahoru jedu i s kolem autobusem,“ vysvětluje s úsměvem Řebíček.

Pietní akt konaný ve vydatném dešti v Bedřichově v deset hodin dopoledne stihl na čas. U pomníku, blízko něhož se startuje, nechybí ani 82letý Ladislav Míka, legenda Jizerské 50 a její 44násobný účastník, jenž běžel i vůbec první ročník v roce 1968. „Už pět let hlavní závod neběhám, ale letos jsem si chtěl s vnukem zajet alespoň desítku, bohužel to taky nevyšlo. Řídí to příroda a lidi ji ovlivnit nemůžou… Ale sem musím vždy přijít,“ vykládá v dešti Míka. Když se v roce 2014 Jizerská 50 nejela kvůli nedostatku sněhu naposledy, část trasy absolvoval alespoň na koloběžce. Mnoho nadšenců ji tehdy zaběhlo zčásti po svých, zčásti na lyžích. S nimi i dnes dorazilo spoustu nadšenců. Mnoho s číslem na zádech.

Převzato ze Seznamu.cz, níže odkaz na článek na Seznamu:

https://www.sport.cz/clanek/zimni-sporty-lyzovani-pocasi-navzdory-na-jizerskou-50-s-kolem-nadsence-v-bedrichove-dest-neodradil-5022487